Fascinace

Fascinace rumy má hluboké kořeny, napsal mi jeden kamarád, když se dozvěděl, že pracuji na webu o rumech, a poslal mi fotku, jak spím na gauči s lahví tuzemáku v náručí.
Ano, i to je součást mé rumové historie, ale skutečná fascinace se dostavila až s agricoly, tedy s rumy, které se získávají destilací šťávy z cukrové třtiny, které se říká vésou, či sugar cane juice.
Především je třeba rozlišovat rumy zemědělské a tradiční. První z nich se získávají destilací šťávy cukrové třtiny, zatímco tradiční rumy destilací melasy, jež je vedlejším produktem při výrobě cukru.
Zemědělské rumy, francouzsky rhums agricole, jsou jednou z odnoží světové rumové produkce, které, vedle již zmíněné absurdní bramborové pálenky, vévodí rumy z melasy a ty, díky své popularitě a marketingové strategii, jsou vlastně synonymem pro rum samotný. 
Ačkoliv je překlad zemědělské rumy v češtině poněkud zavádějící, nenašel jsem lepší ekvivalent překladu k pojmenování tohoto lahodného destilátu, jehož francouzské pojmenování vychází z historického rozdělení karibských ostrovů, kde se o sebe třeli zájmy evropských mocností té doby.
A že nešlo jen o území, ale i o třtinu a s ní spojené produkty, to nám dává najevo další používané rozdělění rumů, tentokrát dle koloniální příslušnosti - anglické, španělské a francouzské.
Rum, ten pravý třtinový, byl pro mě vždy symbolem dálek, moře a pirátství; tam kde se plné sudy kutálejí v tmavém podpalubí plachetnic ze strany na stranu a opilý námořník otevírá láhev rumu zuby... Bílý nebo hnědý, komu na tom záleží.
Jenže ono na tom záleží! Záleží na surovině, na fermentaci, na destilaci, na skladování; a zde přicházejí na řadu znalosti, vědení, zkoumání. (Celý uvedený proces je krásně popsán v animované sekvenci na stránkách destilerie Niesson.)
A právě ten okamžik fascinace z chuti agricolu a jeho podmanivé vůně mě k tomu všemu přivedl. 
 
Shora uvedená citace je z článku Zemědělské a tradiční rumy. Dávné dědictví, autorem je Luca Gargano, a vyšel v prvním čísle Warehouse #1 News.
 

A nejen tímto článkem začíná mé putování světem agricol rumů. Vítejte:)