Arcane Extraroma

S nádhernou, zaobleně hranatou, do tmavohněda zabarvenou, láhví značky Arcane Extraroma jsem se poprvé setkal na svatební cestě na horském hotelu Soláň v Beskydech (Setkání to bylo překvapivé, ale nikoliv nečekané, neboť rumové menu tohoto hotelu, potažmo Modré kavárny, je vskutku výstavní.)
Nádherná temná barva tohoto stařeného rumu technikou solera, jehož nejstarší složka je dvanáctiletá, je doplněna plnou ovocnou vůní. K popíjení tohoto rumu doporučuji opravdu velkou koňakovou sklenici, ve které budete s rumem do nekonečna kroužit a stále dokola do ní nořit svůj nos.
Chuť je velkolepá; snad nebude na škodu, když zde odcituji popis tohoto rumu přímo ze stránek výrobce, který se zcela shoduje s mým zážitkem. (Snad jen tu vůni pečiva jsem tam nenašel a z exotické ovoce bych vyzdvihl chuť banánu.)
EYE: deep amber.
NOSE: opulent, with notes of exotic fruits and pastry.
PALATE: very smooth, with a profusion of flavors: exotic fruits, chocolate, vanilla, dried fruits.
Šlo o mé první setkání se stařeným agricole rumem a myslím, že jsem rovnou narazil na Rolls Royce:), i proto si zatím nepořizuji tuto lahodu domů. 
Velikým překvapením, ale i potěšením pro mě bylo zařazení tohoto rumu do nabídky hloubětínského Hostince v Chaloupkách, který taktéž vytváří poměrně rozmanité rumové menu.
 
Dodatek: Nedávno jsem strávil příjemný letní večer pod širou oblohou ve společnosti přátel, mexického terakotového krbu, španělské kytary a mauricijského Arcane. A byla to společnost přímo magická - v teplém, až tropickém večeru jsem podával do nahřátých koňakových skelnic Extraroma a zážitek z pití tohoto báječného rumu byl dokonalý a opět potvrdil své prvenství v mém žebříčku. A to přes to, že předchozí večer byl ve znamení jiného stařeného rumu - Savanna Rhum Agricole Vieux. Ale o tom na jiném místě:)