Rhum Bielle

"Kdo o sobě chce říct, že je námořník, měl znát Santiano", ale i tento silný, vysokoprocentní rum z ostrova Marie-Galante.
Tato administrativní součást francouzského zámořského departmentu Gaudeloupe, je známa jako l'île aux cent moulins, ostrov sta mlýnů, které vždy sloužili ke zpracování právě cukrové třtiny. 
Takřka v samém středu ostrova, který objevitel Kryštof Kolombus pojmenoval podle své lodi, leží palírna Bielle.
Vedle pesté historie leží i slavná součastnost, neboť právě z této palírny pochází jiný známý rum Rhum Rhum od trojice Gargano, Capovilla, Thierry. Poslední jmenovaný je právě majitelem destilerie.
Produkce samotné destilerie rozhodně neleží ve stínu slavnější značky - devětapadesátiprocentní bílý rum, který v letech 2011 a 2013 získal zlatou medalii na Všeobecné zemědělské soutěži vyhlašované v rámci Mezinárodního zemědělského salonu v Paříži, je bezpochyby vlajkovou lodí celé flotily.
 
Překvapilo mě už samotné balení: jedná se totiž o litrovku! Dlouho jsem se s takovým objemem nesetkal.
Vůně destilátu je cukrová, s příměsí peckovin; i když tentokrát je lepší přivonět si spíše z láhve, nežli ze sklenice, neboť zde se vůně mísí se štiplavostí vysokého procenta ethanolu; lze ale poměrně úspěšně použít při léčbě ucpaného nosu:)
Co ale rum ztrácí na vůní, dohání na chuti, která je sladká, ovocná a opravdu silná. Ale pokud se usrkává po malých doušcích vynikne, i při té síle, jemnost úpravy tohoto destilátu. 
Jako by obsah, síla i chuť tohoto rumu odkazovali k té ryzí podstatě - pořádně se zpít dobrou kořalkou
 
Dodatek 17. 2. 2015 - I přes to, že jsem už ochutnal celou plejádu skvělých agricolů, mé srdce nadále plave v tomto silném rumu, ke kterému se moc rád vracím.